Smart Home to nowoczesny dom, dostosowany do potrzeb i oczekiwań współczesnego użytkownika. Pozwala zwiększyć komfort na co dzień i dbać o naturę, dzięki ograniczeniu ilości zużywanej energii elektrycznej. W prosty i intuicyjny sposób umożliwia włączenie budzika rano, regulowanie ilości oświetlenia w domu i dostęp do monitoringu nawet wówczas, kiedy jesteśmy w pracy. Na które systemy inteligentnego domu najchętniej zwracają uwagę Polacy? Bardzo popularne są polskie systemy Smart Home Fibaro, Ampio oraz Grenton.

Możliwości, jakie daje Smart Home

Inteligenty dom pozwala usprawnić zarządzanie domem i zamienić go w nowoczesną i komfortową przestrzeń do życia. To szybki i zintegrowany system do sterowanie sprzętem domowym i poboru energii elektrycznej, a także gazu, dymu oraz ruchu. Odbywa się to także podczas nieobecności domowników. System minimalizuje nie tylko ryzyko wybuchu gazu ale też włamania się lub pozostawienia np. włączonego żelazka.

O instalacji Smart Home warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Wynika to z faktu, że nowoczesne systemy stanowią integralną część instalacji elektrycznej, która jest montowana przez położeniem tynków. Ma to wpływ także na estetykę w pomieszczeniach z uwagi na ograniczenie ilości włączników oraz przewodów elektrycznych. Dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie wówczas, kiedy posiada gotowy projekt domu.

Jeśli mamy, jednak starszy budynek to można do niego dodać system Smart Home, co może być korzystne np. dla osób starszych: pomoże wyłączyć dopływ wody podczas przecieku w łazience lub toalecie, zadba o właściwą temperaturę w pomieszczeniu i pozwoli ograniczyć konieczność poruszania się osobom, które mają z tym problem, ponieważ polecenia mogą być wydawane głosowo.

Inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy?

Szukając nowoczesnego rozwiązania na rynku w zakresie automatyzacji zarządzania domem przez system Smart Home warto wziąć pod uwagę polskie rozwiązania, takie jak marka Grenton.

Grenton Smart Home steruje wszystkimi urządzeniami w mieszkaniu, w tym: regulacją oświetlenia, ogrzewania, domofonem, bramą wjazdową, rekuperatorami i telewizją. Domownicy maja do wyboru system przewodowy i bezprzewodowy, co jest wygodą, gdyż daje możliwość zamontowania systemu zarówno w starszych budynkach jak i tych, które dopiero powstają. Brak przewodów pozwala na korzystanie z fal radiowych, a sam montaż jest nieinwazyjny i wygodny dla domowników, ponieważ nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych. Jest to praktyczne na małych przestrzeniach i w domach o jednej kondygnacji. System bez przewodów to też mniejsze koszty.

Jak sterować inteligentnym domem?

Obsługa Smart Home jest prosta i intuicyjna. Nie trzeba znać nowoczesnych technologii, by sobie z nią poradzić. Nawet osoby starsze nie mają z tym problemu i wystarczy zapoznać się z codzienną obsługą, by stwierdzić, że jest to łatwe. Za wygoda przemawia np. możliwość sterowania głosowego.

Inteligenty dom to nie tylko większy komfort życia na co dzień ale i bezpieczeństwo, ponieważ system wiodącego producenta, takiego jak np. Grenton łączy wiele funkcji. Daje możliwość intuicyjnego i łatwego zarządzania oświetleniem. Jest bezprzewodowy, kiedy jest taka możliwość, a w innej sytuacji posiada przewody. Dba o to, byśmy nie zostawili włączonego gazu lub żelazka i chroni przed ryzykiem włamania. Polski system Grenton łączy funkcje innych systemów inteligentnego zarządzania domem w nowoczesny sposób, a obiektowa architektura sprawia, że każdy może go szybko i łatwo obsłużyć.