VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, która zapewnia ochronę użytkowników podczas łączenia się z Internetem. Dotyczy to korzystania z sieci nie tylko w domu, ale też np. w miejscach publicznych typu hotele lub restauracje.

Do czego się stosuje VPN?

Serwer VPN jest używany do przekierowywania ruchu przez odpowiednie serwery i szyfrowania danych. W ten sposób VPN ukrywa ważne dla użytkowników dane i chroni je przed atakiem hakerów lub przed dostaniem się w posiadanie osób nieupoważnionych. W praktyce takie rozwiązania chronią istotne dane i np. tożsamość użytkowników sieci.

VPN są przydatne w wielu obszarach, ponieważ zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa w sieci i pozwalają uzyskać dostęp do danych omijając cenzurę. W ten sposób można korzystać z danych, do których naturalnie nie posiada się dostępu z uwagi na np. warunki geograficzne.

Dobry VPN zwiększa prywatność internauty

Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest serwer VPN – dający możliwość złamania cenzury i dotarcia niemal do wszystkich danych, niezależnie od miejsca, w którym się obecnie przebywa.

Działanie VPN bazuje na wykorzystaniu interfejsu klienta, w którym rozpoczyna się połączenie. Po jego uruchomieniu można wybrać serwer w danej lokalizacji, który będzie odpowiadał za przekierowania i szyfrowanie danych w trakcie połączenia z siecią.

Na ogół dostawca Internetu wie jaka jest nasza aktywność w sieci, jednak posiadanie serwera VPN powoduje, że jest to dla niego widoczne, a cała reszta danych jest utajniona, co działa na korzyść zachowania anonimowości w sieci. Zmienia się też adres IP, co dodatkowo chroni tożsamość w sieci. Rzeczywisty ruch i lokalizacja nie są dostępne dla osób trzecich, ponieważ serwer VPN powoduje, że to z niego wychodzi ruch.

Czym VPN różni się od proxy?

Proxy to serwer, który powoduje, że ruch użytkowników w sieci jest kierowany poprzez ten serwer ze wskazaniem konkretnego adresu IP. Jest to rodzaj mostu, który odpowiednio przekierowuje ruch. Nie ma tu, jednak szyfrowania danych, co zwiększałoby poziom bezpieczeństwa w sieci, jak to jest w przypadku serwera VPN.

VPN to znacznie bardziej rozbudowane narzędzie, dające użytkownikom znacznie więcej korzyści. Poleca się zwłaszcza NordVPN, który pozwala niemal całkowicie ominąć cenzurę i chronić dane (Można go kupić w rabacie, np. posiadając kupon rabatowy). Sieć VPN ponadto dba o bezpieczeństwo i anonimowość danych użytkowników, także wówczas kiedy korzystają oni z sieci typu Wi-Fi w miejscach publicznych, takich jak np. restauracje i hotele.

Jakie protokoły obsługuje VPN?

VPN tworzy bezpieczny tunel, używając do tego takich protokołów jak: PPTP, L2TP, IKEv2, SSTP, SoftEther itp. między połączeniem i miejscem docelowym w sieci. Daje użytkownikowi znacznie większe możliwości, także w zakresie szyfrowania – aż do 256 bitów. W praktyce nie ma możliwości by osoby trzecie złamały takie blokady bezpieczeństwa. W odróżnieniu od tego sieć proxy nie zapewnia szyfrowania ruchu przechodzącego przez jego serwery, co może spowodować np. atak hakerów i utratę ważnych danych użytkowników.