Z racji tego, że z dnia na dzień przybywa coraz więcej stron internetowych, należy zadbać o prawidłową optymalizację swojej witryny, aby zadbać o jej konkurencyjność na rynku internetowym. Dzięki temu strona nadal będzie cieszyć się dużym gronem odwiedzających.

Wielkość zdjęć a pozycja w wyszukiwarkach

Na pewno wiele razy każdy z nas denerwował się, ponieważ musiał czekać przez dłuższą chwilę na załadowanie się strony. Zazwyczaj okres oczekiwania trwa kilka sekund. Dzieje się tak dlatego, ponieważ witryna najczęściej jest zaopatrzona w pliki graficzne, które posiadają określoną wielkość. Szybkość ich załadowania jest uzależniona od szybkości łącza internetowego. Jest jednak jeden sposób pozwalający na skrócenie czasu ładowania strony w każdym wypadku.

Zadania te leżą po stronie administratora strony internetowej. Jego zadaniem jest skompresowanie plików do jak najmniejszych rozmiarów, aby ten mogły w jak najkrótszym czasie zostać przesłane do internauty. Warto wiedzieć również o tym, że wyszukiwarka Google dokonuje hierarchizacji znalezionych wyników na podstawie analizy szybkości pracy strony. Im szybszy czas reakcji, tym wyższa pozycja strony, co ułatwia jej znalezienie.

Rozmiar fotografii to nie wszystko

Drugą kwestią jest zadbanie o nadanie plikom odpowiedniej nazwy. Jeśli osoba moderująca zadba o to, aby w ich nazwie znalazły się słowa kluczowe, które są przydatne przy wyszukiwaniu strony w przeglądarce, znajdzie się ona na o wiele wyższej pozycji na liście wyszukiwań. Jest to szczególnie widoczne podczas wyszukiwania zdjęć w Google Grafika. Pierwsze miejsca na liście zajmują te pliki, których opis najbardziej pokrywa się z słowem-kluczem wpisanym w okno przeglądarki.

Badania prowadzone przez Google pokazują, że dużą ilością odsłon mogą poszczycić się tylko te witryny, które znajdują się na wysokiej pozycji na liście wyszukiwań. Dużym zainteresowaniem cieszą się tylko witryny figurujące na pierwszej stronie wyników. Mało kto przegląda strony dalsze. Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby przeprowadzić w odpowiedni sposób optymalizację treści zawartych na stronie internetowej, w tym również materiałów graficznych.

Kompresja zdjęć na WordPress – wtyczka ShortPixel

Oprogramowanie WordPress jest uniwersalnym narzędziem służącym do zarządzania treściami umieszczonymi na stronie internetowej. Jego użytkownicy posiadają dostęp do wielu rozszerzeń, które ułatwiają kontrolę wielu aspektów pracy witryny internetowej. Producenci oprogramowania przygotowali również ciekawą propozycję dla osób chcących wykorzystać na swojej stronie pliki graficzne – jest nią wtyczka WordPress o nazwie ShortPixel.

ShortPixel bardzo ułatwia zarządzanie treściami graficznymi w obrębie witryny internetowej. Za jej pośrednictwem można dokonywać kompresji zdjęć, dzięki czemu można osiągnąć możliwie małe rozmiary plików przy zachowaniu jak najwyższych walorów estetycznych importowanego dokumentu.

Istotne zalety ShortPixel

Wtyczka ShortPixel jest narzędziem bardzo wszechstronnym i odpowiednim dla wszystkich administratorów stron internetowych. Wystarczy przywołać kilka jej najważniejszych zalet:
– współpraca z plikami JPG, PNG, GIF i PDF,
– brak limitu wielkości kompresowanego pliku,
– współpraca z wielojęzycznymi wtyczkami WPML,
– kompatybilny z wtyczkami umieszczającymi znaki wodne na zdjęciach,
– tworzenie raportów z pracy co czterdzieści dni,
– możliwość pracy na kilku stronach odpartych o WordPress naraz,
– pracuje na stronach HTTP i HTTPS,
– możliwość odzyskania oryginalnego pliku po dokonaniu kompresji,
– współpraca z wieloma rozszerzeniami dostępnymi dla WordPress.

Ile ShortPixel kosztuje?

Wielkim atutem ShortPixel jest fakt, że klient ma do wyboru kupno kilku pakietów różniących się przepustowością w skali miesiąca. Oznacza to, że może dokonać zakupu odpowiadającego jego potrzebom, bez ryzyka przepłacenia za wykupienie danej usługi. ShortPixel oferuje obecnie cztery pakiety:
– free: darmowy, kompresja do 100 zdjęć miesięcznie,
– short: 5$/m-c, kompresja do 5 000 zdjęć miesięcznie,
– large: 10$/m-c, kompresja do 12 000 zdjęć miesięcznie,
– XXL: 30$/m-c, kompresja do 30 000 zdjęć miesięcznie.

Możliwość skorzystania z usług darmowego pakietu jest bardzo korzystna dla administratorów witryn, których dokumentacja fotograficzna nie wymaga codziennej aktualizacji. Są to na przykład osoby prowadzące blogi lub małe strony internetowe, które nie muszą być moderowane z dnia na dzień.

Przewaga ShortPixel nad konkurencją

ShortPixel zdecydowanie wyróżnia się na tle swojej konkurencji. Jego charakterystyczne atuty decydują o wyższości wtyczki nad innymi programami tego typu. Wspomnijmy o najważniejszych z nich.

Przede wszystkim ShortPixel bije na głowę swoich rywali pod względem stosunku skuteczności kompresji do jakości pliku. Wtyczka dba o to, aby zminimalizowanie rozmiaru i wymiarów zdjęcia nie poskutkowało rażącym pogorszeniem jego rozdzielczości. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed uszkodzeniem pliku graficznego i pogorszeniem walorów wizualnych strony. Podobnym udogodnieniem nie może poszczycić się konkurencja ShortPixel, do której należą takie programy jak: Imagify, Kraken, WP Smush, EWWW.

Zaletą wyróżniającą wtyczkę ShortPixel jest również wspomniana wcześniej możliwość korzystania z usług darmowego pakietu, który powinien w całości zaspokoić potrzeby zwykłych użytkowników internetu. Dzięki temu grono potencjalnych beneficjentów usług oferowanych przez ShortPixel poszerza się. Obecnie jest ich ponad 80 000 na całym świecie. Ta liczba mówi sama za siebie. Jest to ogromna rzesza zadowolonych użytkowników opisywanej wtyczki. Zaufanie, którym aplikację obdarzyło tyle ludzi jest najlepszym dowodem na to, jak skutecznym narzędziem jest ShortPixel.

Parę słów na zakończenie

Przedstawione argumenty w pełni pokazują, jak bardzo ważnym zagadnieniem jest optymalizacja plików graficznych na stronach internetowych. Warto przy tym procesie zastosować możliwości oferowane przez wtyczkę WordPress o nazwie ShortPixel. Dzięki niej witryna nie tylko podniesie swoje walory wizualne, ale pomyślnie przejdzie operację pozycjonowania, dzięki czemu będzie łatwa do znalezienia dla milionów użytkowników internetu.